گت بلاگز

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «زادبوم» را توقیف کنید! / رویا تیموریان

رویا تیموریان با انتقاد از اوضاع پخش فیلم سینمایی «زادبوم» گفت: به نظرم بهتر است جهت احترام به گروه سازنده این فیلم، «زادبوم» توقیف شود.

«زادبوم» را توقیف کنید! / رویا تیموریان

رویا تیموریان: «زادبوم» را توقیف کنید!

عبارات مهم : سینما

رویا تیموریان با انتقاد از اوضاع پخش فیلم سینمایی «زادبوم» گفت: به نظرم بهتر است جهت احترام به گروه سازنده این فیلم، «زادبوم» توقیف شود.

این بازیگر که شامگاه گذشته (۲۴ مردادماه) در اعتراض به عملکرد حوزه هنری مبنی بر تحریم فیلم «زادبوم»، از حضور در سینما آزادی جهت نمایش فیلم «گذر موقت» به کارگردانی افشین هاشمی خودداری کرد، در گفت وگویی با ایسنا، بیان کرد: حتماً تلاش می کنم فیلم افشین هاشمی را امشب در پردیس ملت تماشا کنم چون اعتقاد دارم جهت حمایت از سینما باید مردم را در دعوت به تماشای آثار سینمایی همراهی کرد؛ آن هم در شرایطی که هیچ کس از سینما حمایت نمی کند.

«زادبوم» را توقیف کنید! / رویا تیموریان

تیموریان که فیلم «زادبوم» با بازی او بعد از هشت سال به تازگی روانه اکران شده است هست، ولی از سوی حوزه هنری که ابتدا به نوعی صاحب فیلم بوده، تحریم شده است و تعداد زیادی از سینماها را در پایتخت کشور عزیزمان ایران و شهرستان از دست داده هست، گفت: این فیلم هشت سال توقیف شده است بود و الان هم در شرایطی اکران شده است است که به نظر می رسد بهتر است جهت حفظ شأن و احترام گروه دوباره آن را توقیف کنند چون شرایط در سینما به گونه ای است که اوضاع فاجعه آن در حال تبدیل شدن به کمدی هست؛ همانطور که چارلی چاپلین می گوید، «عمق فاجعه است که کمدی را می سازد».

این بازیگر که با چهار فیلم توقیفی رکورددار هست، افزود: عجیب است که یک سری نیروی مستقل می توانند در این سینما راجع به زحمت گروه های متفاوت سینمایی تصمیم بگیرند و من بعد از سال ها حضور در این عرصه الان نمی دانم مجوز ساخت یک اثر را چه کسی صادر می کند و چطور تأیید می شود! چون در مقطعی به پیشنهاد خود دوستان قرار بر این شد قبل از شروع به ساخت یک فیلم، مجوز ساخت گرفته شود؛ کاری که جهت هر دو طرف زشت هست، در نتیجه هیچ فیلم غیرمجازی ساخته نمی شود. این در حالی است که هنگامی که فیلمی تولید می شود تازه به مرحله اکران آن می رسیم که کار یا توقیف می شود یا اکران می شود ولی عده ای که از فیلم خوششان نمی آید به عده ای دیگر دستور می دهند تا آن را از پرده پایین بکشند و بخش عمده ای از این نیروها کسانی هستند که سالن سینما دارند.

رویا تیموریان با انتقاد از اوضاع پخش فیلم سینمایی «زادبوم» گفت: به نظرم بهتر است جهت احترام به گروه سازنده این فیلم، «زادبوم» توقیف شود.

رویا تیموریان گفت: به این ترتیب می بینیم یک دیکتاتوری روی سینما چتر انداخته که هیچ ارتباطی هم با بازیگران و صورت های معروف و مدیریت سینما ندارد. متأسفانه در این سال ها در بخش کیفیت و پخش فیلم ها چارچوب صحیحی جهت چیزی وجود نداشته در حالی که بسیاری از جوانانی که در این سال ها با آنها کار کرده ام اگر چه شرایط مالی مساعدی نداشتند ولی به خاطر داشتن دغدغه اجتماعی تلاش خود را کرده اند و من هم با چنگ و دندان در این سینما فعالیت کرده ام.

او با اشاره به اینکه عده ای فیلم های اجتماعی را با واژه هایی همچون سیاه نمایی خطاب قرار می دهند، اظهار کرد: نمی دانم این کلمه از کجا آمده است چون آنچه مطرح و نقد می شود یک هشدار و نگرانی هست. نباید همه چیز را قایم کرد. هنگامی که با فیلم ها اینطور برخورد می شود تهیه کنندگان دیگر جلو نمی آیند چون دلواپس این هستند که فیلم هایشان توقیف شود. این شرایط باعث شده است آن ها فقط به دنبال تیم ها و موضوعاتی بروند تا فیلم هایی را بسازند که مردم با تماشای آن ها سرگرم شوند و این سقوطی است که سینمای ما دچار آن شده است و نمی دانم سرانجامش چه خواهد شد.

بازیگر فیلم های «شیفتگی»، «خانه دختر» و «سنتوری» گفت: این عوض کردن در سطح سلیقه مردم در سینما و تلویزیون رخ داده و در تئاتر هم به اسم تئاتر مستقل در حال رخ دادن هست؛ جایی که نوشته ها و بازی های ضعیفی را به علت ناآشنایی با اصول تئاتر شاهد هستیم و جهت من پرسش است کی و چه کسانی قرار است بالاخره دغدغه فرهنگ داشته باشند؟

«زادبوم» را توقیف کنید! / رویا تیموریان

او با بیان اینکه هیچ گاه برنامه مدون و نهادینه شده است فرهنگی درستی وجود نداشته هست، گفت: یادم می آید ۲۰ سال قبل هم همین حرف ها را می گفتم و مشخص است با این اوضاع قرار نیست اتفاقی بیفتد، بعد فقط باید امیدوار باشیم که شرایط بدتر نشود.

این بازیگر با اشاره به فیلم «زادبوم» اضافه کرد: با افتخار پشت فیلم «زادبوم» می ایستم چون فیلمی شریف است که یگانگی، اتحاد، علاقه و علاقه خانوادگی و وطن پرستی در آن موج می زند. «زادبوم» فیلمی است که تاریخ انقضا ندارد و حرف آن دغدغه دنیا هست. جای تعجب است حوزه هنری که خود ابتدا از همکاری کنندگان جهت تولید این فیلم بود بعدها سهم خود را واگذار کرد و معلوم نیست چطور اول آن را قبول داشته و حالا بد شده است است؟!

رویا تیموریان با انتقاد از اوضاع پخش فیلم سینمایی «زادبوم» گفت: به نظرم بهتر است جهت احترام به گروه سازنده این فیلم، «زادبوم» توقیف شود.

تیموریان خطاب به مدیران حوزه هنری بیان کرد: اگر ازخودگذشتگی و تواضع دارید، «زادبوم» و دیگر فیلم هایی را که توقیف کرده اید پخش کنید، بعد از مردم نظرخواهی کنید و همه آن نظرات را منتشر کنید. آن وقت هر چه آن آمار بگوید ما قبول خواهیم کرد.

او با اشاره به اینکه هیچ گاه جهت جایزه و مدیر بازی نکرده و دغدغه خود دانسته تا جهت مردم کار کند، گفت: فیلم «زادبوم» در جشنواره بین المللی فجر هشت سال قبل سه جایزه دریافت کرد که مهمترین آن ها جایزه نگاه ملی بود ولی همین فیلم توقیف شد و الان بعد از هشت سال بالأخره با سانسورهایی که در آن انجام شد به اکران رسید و از سوی حوزه هنری تحریم شد. واقعاً آیا این اتفاق افتاده است؟ ای کاش مدیران حوزه هنری جواب دهند که اشکال فیلم کجاست؟ آیا از مردم نظرخواهی نمی کنید؟ آیا من باید جهت یک فیلم نامزد دریافت جایزه عالی ترین بازیگر (شیفتگی) شوم و بعد همان فیلم سال ها در توقیف بماند؟ بعد انگیزه ما چه می شود؟ آن هم شخص من که ۴۰ سال است تلاش می کنم با خواندن و اجرای تئاتر خود را در شرایطی نگه دارم که آثارم روی مردم تأثیرگذار باشد.

«زادبوم» را توقیف کنید! / رویا تیموریان

رویا تیموریان با بیان اینکه نیروهای مستقلی که اینگونه تحریم ها را انجام می دهند در حال کشاندن سینما به مرز سقوط هستند و باعث می شوند نیروهای بااستعدادی که با کیفیت کار می کنند به سمت اقتصاد بروند، به گزینش وزیران کابینه دوازدهم اشاره کرد و گفت: در تمام این سال ها در بخش فرهنگی برنامه های بسیار خوبی داشته ایم ولی به علت تغییرات مداوم وزرا و معاونان و اتخاذ سیاست های لحظه ای بسیاری از آنها به سرانجامی نرسیده اند در حالی که بهتر است مدیران شایسته و لایق جهت ادامه کار خود در دور دوم دولت آقای روحانی باقی بمانند. فعالیت مدیران همواره مقطعی بوده و هر کس می آید به دنبال اجرای برنامه های خود است.

او در آخر تأکید کرد: ۴۰ سال آزمون و اشتباه کردیم و هشت سال بخش های متفاوت این سرزمین شرایطی را پشت سر گذاشت که نیاز بود در چهار سال دولت یازدهم وضع به حالت عادی برگردد تا بشود چیزی را روی آن بنا کرد. حال که آن شرایط آماده شده است خوب است برنامه های خوب با حضور افراد لایق ادامه یابد آیا که بعد از ۴۰ سال حالا دیگر باید دنبال حاصل کار باشیم.

واژه های کلیدی: سینما | بازیگر | سینمای | تحریم ها | سینمایی | بازیگران | شرایط مالی | رویا تیموریان

دانلود

تصویر مربوط به دانلود «زادبوم» را توقیف کنید! / رویا تیموریان

نویسنده : getblogs