گت بلاگز

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی قوه قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد / دادستان تهران

هفتمین نشست شورای دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در عنوان تحقیقات پرونده‌های قضایی، روز یکشنبه پنجم شهریورماه امسال با حضور تعدادی از معاونان دادستان، سرپرس

قوه قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد / دادستان تهران

دادستان تهران: قوه قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد

عبارات مهم : ایران

هفتمین نشست شورای دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در عنوان تحقیقات پرونده های قضایی، روز یکشنبه پنجم شهریورماه امسال با حضور تعدادی از معاونان دادستان، سرپرستان نواحی و روسای دوایر نظارت دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران و بازپرسان دادسراهای کارکنان دولت، فرهنگ و رسانه، انفال و حمایت از ثروت های عمومی، پولی بانکی و جرایم اقتصادی، به ریاست عباس جعفری دولت آبادی، دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ضمن تبریک عید سعید قربان، در خصوص وظایف دادسراهای تخصصی اظهار داشت: کارها این دادسراها به نحوی با امور و وظایف دولت و عاملان نظام مرتبط هست.

قوه قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد / دادستان تهران

جعفری دولت آبادی از جمله این پرسشها را فعالیت برندهای مجاز در کشور دانست و با طرح بعضی نتیجه های حاصل از جلسات دادستانی با مسوولان مرتبط در حوزه آسیب های اجتماعی که طی سال گذشته برگزار شد، افزود: در حال حاضر ۴۰۰ برند در کشور عزیزمان ایران فعال است که صرفاً ۱۰ برند یعنی یک چهلم آن مجاز بوده و از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دارند.

برندهای غیر مجاز بستر ارتکاب جرایم است

هفتمین نشست شورای دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در عنوان تحقیقات پرونده‌های قضایی، روز یکشنبه پنجم شهریورماه امسال با حضور تعدادی از معاونان دادستان، سرپرس

وی با این پیش فرض که برندهای غیرمجاز عملکرد خلاف قانون دارند، وجود این تعداد برند غیر مجاز در کشور را بستر ورود قاچاق کالا، و هم چنین با سیاست حمایت از تولیدات داخلی مغایر دانست و اظهار داشت: صرف اعطای مجوز به برندها، رافع پرسشها موجود نیست بلکه نظارت مستمر بر فعالیت آن ها مورد نیاز است و لذا ورود وزارت منزل ها و نهادهای مرتبط با فعالیت برندها، از جمله اصناف به عنوان مذکور مهم است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به فعالیت مزون های لباس، با یادآوری نتیجه های جلسات دادستانی با دستگاه های اجرایی و انتظامی در این زمینه اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۷۰۰ مزون لباس و مراکز تولید پوشاک بدون نظارت در حال فعالیت هست. آن گاه منشتر شدن اخباری چون جمع آوری مانتوهای بدون دکمه، اهمیت مبارزه با مفاسد اجتماعی تحت الشعاع قرار می گیرد.

جنس فرهنگ متفاوت از کار قضایی است

قوه قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد / دادستان تهران

جعفری دولت آبادی موفقیت در حوزه آسیب های اجتماعی را منوط به نظارت در صدور مجوزها بر اساس مقررات، حمایت از تولیدات داخلی به عنوان معیار مهم در صدور مجوزها و همکاری دستگاه های اجرایی با دستگاه قضایی خواند و اظهار داشت: در حوزه فرهنگ، همه پرسشها با کارها انتظامی و قضایی حل نمی شود؛ آیا که جنس فرهنگ متفاوت از سایر امور است ولی دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران از کارها دستگاه ها در جهت حمایت از تولیدات داخلی، مبارزه با قاچاق کالا و نظایر آن حمایت می نماید.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران کم کردن مفاسد اخلاقی و اجتماعی را مستلزم همکاری همه دستگاه ها و آینده نگری بعضی زیرساخت های مورد نیاز دانست و با اشاره به فعالیت آرایشگاه های خانمانه بدون مجوز، اظهار داشت: امروزه بیش از دو هزار آرایشگاه خانمانه بدون مجوز و خارج از کنترل پلیس و صنف مربوطه در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران فعالیت دارد که بعضاً کارها خلاف قانون نیز انجام می دهند. هم چنین عده ای در قالب ماساژ درمانی، کارها خلاف اخلاق و عفت نموده و وجوه هنگفتی دریافت می کنند. وجود نظارت ها مانع از چنین فعالیت هایی خواهد شد.

هفتمین نشست شورای دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در عنوان تحقیقات پرونده‌های قضایی، روز یکشنبه پنجم شهریورماه امسال با حضور تعدادی از معاونان دادستان، سرپرس

نه سخت گیری در صدور پروانه و نه آزادی اماکن غیرمجاز

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به فعالیت واحدهای صنفی بدون پروانه در کشور، عدم نظارت پلیس یا اصناف بر عنوان را موجب خدشه دار شدن نظم و اداره کشور ارزیابی کرد و نظارت را به منزله سخت گیری مطلق در صدور مجوز ندانست و اظهار داشت: نه سخت گیری در صدور پروانه فعالیت و نه آزادی فعالیت اماکن غیر مجاز باید صورت گیرد.

قوه قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد / دادستان تهران

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اعلام «فقدان انضباط اجتماعی در مدیریت شهری» به عنوان یکی از علل بروز آسیب های اجتماعی، اظهار داشت: این که هر کس در هر مکانی بخواهد آرایشگاه یا مرکز ماساژ و یا واحد تجاری و نظایر آن دایر کند و کسی متعرض آن نشود، این امر ناقض انضباط اجتماعی است و اگرچه مقابله اولیه با این عنوان و نظارت بر این مراکز در وظایف مستقیم دادسرا نیست، ولی از سرپرستان نواحی دادسرا می خواهیم که تا حد ممکن از کارها دستگاه های اجرایی در این زمینه حمایت کنند.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با یادآوری اظهاراتش اطراف اعتصاب غذای بعضی زندانیان که در همایش دادسراهای استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان زندان ها و کم کردن جمعیت کیفری در هفته گذشته ایراد شد، این سیاست را شکست خورده ارزیابی نمود و در خصوص ادعای مهدی خزعلی اظهار داشت: اعتصاب غذا مانع از اجرای حکم نیست، ولی بر انجام وظیفه سرپرستان دادسراها در خصوص نظارت بر اوضاع زندانیان تاکید داریم.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام کرد: نامبرده به لحاظ اجرای حکم صادره قبلی تحمل حبس می کند و ظرف ۲۴ ساعت گذشته سه بار دکتر در زندان وی را معاینه کرده است و ادعای این که ۱۶ روز پیاپی در اعتصاب غذا به سر می برد کذب است و تاکنون چندین نوبت اعتصاب غذای خود را شکسته، ولی شهامت ندارد آن را اعلام کند و ادعای سکته قلبی نامبرده هم کذب است.

مهدی خزعلی از طریق یک زن اخبار کذب را به رادیو آمریکا می رساند

دکتر جعفری دولت آبادی گفت: مهدی خزعلی و بعضی افراد از طریق رسانه های معاند اخبار دروغ و خلاف واقع را علیه قوه قضاییه منتشر می کنند.

وی افزود: اخبار دقیق داریم که مهدی خزعلی از طریق خانمی به نام ز – ر که با ایشان مرتبط بوده است و ظرف روز جاری دستگیر شده است و هم چنین بعضی بستگان خود، اخبار کذب را جهت صدای آمریکا و سایت های ضد انقلاب ارسال می کند که این اقدامات، مجرمانه تلقی و توانایی تعقیب قضایی دارد.

وی انتشار اخبار کذب از سوی امثال خزعلی را با نشانه موجه جلوه دادن کارها خلاف قانون وی ارزیابی نمود و از قضات ناظر زندان خواست وظایف خود در اجرای حکم را به نحو قاطع انجام دهند و اگر در مواردی حقوق محکومان را در حال تضییع می بینند، اقدام قانونی کنند و بدیهی است مسؤولیت کارها غیر موجه محکومان از قبیل خودداری از غذا خوردن و نظایر آن بر عهده شخص محکوم زندانی است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در مورد درخواست یکی از نمایندگان در مورد صرف نظر کردن رییس قوه قضاییه از تعقیب مهدی خزعلی اعلام کرد: اقدام اخیر مهدی خزعلی از جمله توهین به نهادها و بعضی مسؤولان، با اجرای محکومیت قبلی ارتباطی ندارد و عنوان اتهامی جدید، به نحو مستقل تحت پیگیری است.

فضاسازی بعضی افراد علیه نظام تاثیری در اجرای حصر نخواهد داشت

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار داشت: حصر مصوبه شورای عالی امنیت ملی کشور عزیزمان ایران است و تصمیم نظام محسوب می شود که وزارت اطلاعات و قوه قضاییه مسوول اجرای آن می باشند و لذا فضاسازی بعضی افراد علیه این مصوبه تاثیری در اجرای آن نخواهد داشت.

قوه قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد

جعفری دولت آبادی در پاسخ به ایراد مطرح از سوی بعضی افراد مبنی بر علت عدم محاکمه سران فتنه افزود: اگر شرایط فراهم شود، قوه قضاییه آمادگی محاکمه دارد؛ ولی تصمیم نظام در سال ۱۳۸۹ حصر بوده و این که بعضی حصر را فاقد مبنا می دانند پذیرفته نیست؛ آیا که حصر مبنای قانونی دارد و قوه قضاییه و وزارت اطلاعات مسوول اجرای آن هستند و لذا سایر دستگاه ها در کاری که به آن ها مربوط نیست دخالت نکنند و این فضاسازی ها نیز موثر در مقام نیست.

وظایف و کارها دادسراهای تخصصی

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران خطاب به سرپرستان و بازپرسان نواحی تخصصی، وجوه یکسان و مرتبط با وظایف این پنج ناحیه از دادسرا را در ۱۰ عنوان مورد توجه قرار داد و از جمله به از حیث اوضاع متهمان اشاره کرد و اظهار داشت: متهمان پرونده های دادسراهای اقتصادی، کارکنان دولت، پولی – بانکی، انفال و حمایت از ثروت های عمومی و فرهنگ و رسانه از قشر خاصی هستند؛ یا مسوول حکومتی اند و یا مرتبط با آن ها هستند. از این رو واکنش‌ها قاضی با آن ها باید با تدبیر همراه باشد. آیا که از قدرت دسترسی مناسبی به سایر مسؤولین برخوردارند.

مبارزه با فساد، ما را از عدالت خارج نخواهد کرد

جعفری دولت آبادی به قضات توصیه نمود که شاخصه متهمان نواحی تخصصی موجب واهمه قاضی از پیگیری و تزلزل در این امر نشود، و از آنان خواست منصفانه و همراه با احسان واکنش‌ها کنند تا بدانند ما با آن ها خصومت نداریم و مبارزه با فساد، ما را از عدالت خارج نخواهد کرد، و عاملان نظام هم بدانند زمانی که به عنوان متهم در محضر قاضی حاضر می شوند، باید عناوین، سمت ها و درجه های خود را پشت درب قاضی بگذارند.

ویژگی سومی که دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت قضات نواحی تخصصی برشمرد، ضرورت استقلال در پیگیری و اطلاع رسانی به دادستان بود که در توضیح آن گفت: بازپرسان این دادسراها باید در انجام وظایف مستقل باشند و تاکید می شود در مواردی، استقلال در هماهنگی است و به عنوان مثال، بعضاً نشانه از رسیدگی، نه بازداشت این افراد، بلکه با صدور قرار تامین کیفری دیگری حضور آنان تضمین می شود؛ آیا که بعضی از این متهمان به لحاظ شهرت یا موقعیت، همواره در دسترس می باشند و نیازی به بازداشت آن ها نیست.

دکتر جعفری دولت آبادی ضرورت پی گیری پرونده های مفتوح در این دادسراها را، وجه یکسان دیگری دانست که باید مورد توجه سرپرستان نواحی قرار گیرد و افزود: این گونه نباشد که پرونده ها از پیگیری و رصد خارج شود و هم چنین تسریع در پیگیری مهم است و در مواردی اطاله پیگیری در دادسرا، موجب طلبکار شدن متهمان گردیده هست. لذا یکی از بااهمیت ترین وظایف سرپرستان این نواحی، رصد پرونده ها و نظارت بر پیگیری و ارائه تعلیمات به بازپرس است.

نکته دیگری که در مورد پرونده های نواحی تخصصی مورد توجه دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار گرفت، عدم مصونیت متهمان به لحاظ موقعیت و مقام آن ها بود. وی در توضیح اظهار داشت: در مواردی تعقیب متهم به لحاظ مقام دولتی که داشته با تاخیر مواجه شده، ولی تعقیب منتفی نشده است.

دکتر جعفری دولت آبادی به عنوان مثال به پرونده ای اشاره نمود و اظهار داشت: گاهی اجازه نمی دهند متهم نزد بازپرس حاضر شود و تاخیر در تعقیب متهم که ناشی از خط قرمزهای رسم شده است به وسیله بعضی مسوولین هست، صرفاً جهت مدتی جریان پرونده را معوق می گذارد، ولی این تدبیر دادستانی است که در مقابله با چنین متهمانی صبور باشد و تجربه چندین ساله گذشته در خصوص این گونه پرونده ها، موفقیت آمیز بوده است.

وقتی قادر به نفوذ در قاضی نیستند، به عیب جویی از قاضی و بزرگ کردن آن رو می آورند

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به نقش مهم قضات در پیگیری به پرونده ها اشاره نمود که همواره مورد هجمه متهمان و مرتبطان آن ها قرار می گیرند. وی با توصیه به قضات که از این هجمه ها دلگیر نشوند، اظهار داشت: شخصیت رفتاری و شگرد این دسته از متهمان چنین است که زمانی که قادر به نفوذ در قاضی نیستند، به عیب جویی از قاضی و بزرگ کردن آن و اعلام به مراجع نظارتی رو می آورند؛ جهت مثال در مورد یک پرونده، از طریق سه مرجع نظارتی پیگیری صورت گرفت.

دکتر جعفری دولت آبادی از قضات خواست که از چنین شکایاتی نهراسند و افزود: آن که باید بترسد، مجرم سرا پا تقصیر است نه قاضی؛ توصیه می کنم در مقابله با این متهمان منفعل نباشید، ولی رفتارتان به گونه ای باشد که بهانه به دست آن ها ندهید.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به یک پرونده فساد اقتصادی اشاره کرد و ضمن اشاره به اقدام محکوم علیه زندانی مبنی بر نامه نگاری های متعدد به مراجع مختلف، در توضیح گفت: این فرد که محکوم به اعدام است مکرراً نامه نگاری می کند و اخیراً نامه ای سرا پا توهین و تهمت علیه یکی از قضات مکتوب کرده است.

وی تاکید کرد: طرف شما در پرونده های قضایی این گونه متهمان می باشند که طی چند سال گذشته بیش از هزار صفحه نامه نگاری کرده و به مراجع متفاوت نیز رونوشت می دهد؛ ما هم نامه هایش را به مراجع مربوطه ارسال می کنیم و از این گونه کارها نگرانی نداریم.

لزوم نظارت سرپرستان بر پرونده ها

ضرورت نظارت سرپرستان نواحی تخصصی بر پرونده ها و اعتمادسازی دو توصیه ای بود که مورد تاکید دکتر جعفری دولت آبادی قرار گرفت. وی با خاطرنشان نمودن ضرورت ایجاد اعتماد در عموم نسبت به عملکرد دادستانی تهران، اظهار داشت: موفقیت ما در پیگیری به این پرونده ها موجب اعتماد مردم به عملکرد قضات خواهد بود. مردم به مسؤولین و قضاتی که با فساد مبارزه می کنند احترام می گذارند و هنگامی که می بینند قوه قضاییه با مفسدان اقتصادی و متهمان پرونده های مهم مبارزه می کند، اعتماد می کنند. عده ای قصد دارند هیمنه اعتماد مردم به نظام را بشکنند و دستگاه قضایی باید چون شاقولی باشد که بدون تفاوت و تبعیض به متهمان پرونده های فساد اقتصادی پیگیری کند تا خروجی ها اعتمادآور باشد و مردم بدانند که همگان در برابر قانون مساوی اند و هیچ کس مصونیت ندارد.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران توجه قضات نواحی تخصصی دادسرا به این ده شاخصه را زمینه ساز تحقق موفقیت در مبارزه با فساد خواند و با اشاره به عدم میل به بعضی قضات به خدمت در نواحی تخصصی که ناشی از مشکل کار می باشد، اظهار داشت: شما که در صف مقدم این مبارزه اید، با توجه به این ده توصیه و با مدیریت پرونده ها، ضرب شستی به عاملان فاسد نشان دهید.

جعفری دولت آبادی در خصوص بعضی پرونده های مهم این نواحی تخصصی اطلاع رسانی نمود که از جمله پرونده مداحان بود.

وی با اعلام این که پرونده فساد اخلاقی دو مداح که اخیراً از دادسرای خاص روحانیت جهت پیگیری به دادسرای پایتخت کشور عزیزمان ایران ارسال و به یکی از شعب بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده است هست، اظهار داشت: متهمان جهت انجام تحقیقات احضار شده است و باید بدانند مصونیت از تعقیب قضایی نخواهند داشت.

جعفری دولت آبادی هم چنین از محکومیت هشت نفر متهمان کانال های تلگرامی خبر داد که به موجب حکم دادگاه به حبس از شش ماه تا پنج سال محکوم شده است اند. هم چنین دادگاه محکومان را به عنوان مجازات تکمیلی به منع عضویت در احزاب، گروه های سیاسی و فعالیت های رسانه ای محکوم کرده است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با توجه به اهمیت پرونده های پتروشیمی، ثامن الحجج و فرشتگان و پرونده های اتهامی قضات و نمایندگان مجلس که در دادسرای کارکنان دولت مورد پیگیری قرار می گیرد و با اشاره به اتفاق درگیری اخیر یک نماینده مجلس شورای اسلامی با مامور پلیس راهور اظهار داشت: نحوه پیگیری به این پرونده ها، نحوه واکنش‌ها عاملان را تعدیل می کند که آنان در پیگیری های قضایی هیچ برتری نسبت به سایرین ندارند.

دکتر جعفری دولت آبادی با تاکید بر اهمیت کار قضات نواحی تخصصی، خطاب به آنان توصیه نمود که به اهمیت کار خود واقف باشید، در پیگیری ها تدبیر نمایید، و از تعلیمات سرپرستان مطابق قانون بهره مند شوید، شجاع باشید و از تهدیدها و هجمه ها نهراسید.

واژه های کلیدی: ایران | پرونده | اظهارات | دادستانی تهران | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود

تصویر مربوط به دانلود قوه قضاییه آمادگی محاکمه سران فتنه را دارد / دادستان تهران

نویسنده : getblogs